Urīnpūšļa iekaisums jeb cistīts? Ko darīt - skaidro urologs
02. augusts, 2024.
Kā jebkura slimība, arī cistīts jeb urīnpūšļa iekaisums cilvēku var piemeklēt jebkurā gadalaikā. Kas ir cistīts un ko darīt, ja tas radies, žurnāla "Praktiskais Latvietis" lasītājiem skaidro "Juglas klīnika" urologs Georgijs Kirakozovs.
Kas izraisa cistītu?
Apmēram 80% cistīta gadījumu vainojamas urīnceļu infekciju izraisošās E. coli baktērijas, apsaldēšanās var būt tikai iekaisumu veicinošs un pastiprinošs faktors - ja cilvēkam ir novājinātas organisma aizsargspējas, to izmanto šīs baktērijas. Pārējos 20% gadījumu to izraisa citi patogēni. Cistīts var attīstīties arī pēc staru terapijas kā reakcija uz noteiktiem medikamentiem, intīmās higiēnas līdzekļiem utt. Dažkārt cistīts ir citu veselības problēmu - diabēta, seksuāli transmisīvo slimību, neiroloģisku traucējumu u.c. komplikācija.
Cistīts vairāk skar sievietes
Sievietes ar cistītu slimo daudz biežāk nekā vīrieši anatomiskās uzbūves dēļ - sievietes urīnizvadkanāls ir īsāks un platāks nekā vīrietim, tāpēc baktērijas daudz vieglāk un ātrāk sasniedz urīnpūsli, sievietēm anālā atvere atrodas blakus urīnizvadceļiem, un tas ievērojami atvieglo baktēriju migrāciju. Svarīga loma ir arī higiēnai, it īpaši aktīvas dzimumdzīves periodā, jo tad baktērijām ir lielāka iespēja nonākt urīnizvadkanālā. Tāpat jāņem vērā, ka, uzsākot jaunas attiecības, satiekas divas svešas mikrofloras un ne vienmēr tās savstarpēji pielāgojas. Savukārt pēc menopauzes iespēju saslimt ar cistītu uztur arī hormonālās pārmaiņas.
Kā ārstē cistītu?
Ārstēšana atkarīga no cistīta sarežģītības un tā, cik bieži cilvēks ar to saslimst. Pamatā ārstēšanai izmanto tieši urīnpūšļa iekaisumam paredzētas antibiotikas. To ietekmē urīns izdalās vairāk, un tās palīdz tikt galā ar infekciju.Protams, katrs gadījums ir individuāls, tāpēc pirms ārstēšanas jāņem vērā vairāki faktori - kāds ir pacienta vispārējais veselības stāvoklis, pēc urīna analīzēm jānoskaidro, kā strādā nieres, kāda ir mikroflora. Cistīta gadījumā urīnam var būt nepatīkama smaka, asiņu piejaukums. Ja sūdzības nav izteiktas, bet analīzēs uzrādās iekaisums, urīnā - baktērijas, ārstēšanai tiek piemeklētas veselībai draudzīgākas zāles vai ieteikts dzert daudz šķidruma, krietni samazināt cukura daudzumu uzturā, jo tas baro baktērijas. Ārstēšanās laiks atkarīgs no cilvēka imunitātes, no tā, cik cītīgi viņš seko ārsta norādījumiem, lieto izrakstītos medikamentus. Ir zāles, kas jālieto tikai vienreiz, un tas nozīmē, ka cilvēkam kļūst labāk jau divu dienu laikā, citas jālieto nedēļu. Protams, katrs gadījums ir individuāls, un arī atveseļošanās visiem nenorit vienādi.
Visu rakstu lasiet žurnāla "Praktiskais Latvietis" 2024. gada jūlija numurā.