Pieteikt vizīti

Kas ir endometrioze? Neciet mēnešreižu laikā

14. marts, 2022.

Kas ir endometrioze? Neciet mēnešreižu laikā

Mokošas sāpes mēnešreižu laikā nav normāla cikla sastāvdaļa. Arī neauglība nav vienkārša neveiksme. Iespējams, pie vainas ir endometrioze, un šī problēma jāuztver nopietni. ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Juglas klīnika'' ginekoloģe Vineta Volkoviča skaidro, kādas ir šīs viltīgās slimības pazīmes, riski un ārstēšanas iespējas.

Kās rodas endometrioze?

Endometrioze rodas, kad ārpus sievietes dzemdes sāk veidoties dzemdes iekšējās gļotādas jeb endometrija šūnu audi. Šāda anomālija rodas, menstruācijas asinīm plūstot retrogrādi (pretējā virzienā) caur olvadiem uz mazo iegurni. Mēnešreižu laikā endometrija audi no dzemdes tiek izvadīti dabīgā ceļā. Ja endometrija audi atrodas ārpus dzemdes, organisms nespēj no tiem atbrīvoties.

Endometrioze visbiežāk skar gados jaunas sievietes, tomēr vecums vai grūtniecību skaits nav noteicošais faktors. Bieži endometrioze veidojas pēc ķeizargrieziena, miomas izoperēšanas vai citām dzemdes operācijām, kad endometrija šūnas manipulācijas laikā tiek pārnestas ārpus dzemdes un turpina reproducēties citā ķermeņa zonā.
Endometrioze pārsvarā attīstās sievietes mazajā iegurnī: olnīcās, olvados, audos, kas balsta dzemdi, dzemdes ārpusē. Endometrioze var būt neauglības iemesls. Nevēlamie audi var attīstīties arī citur – gremošanas traktā, zarnās, plaušās, ap sirdi, nierēs, uz diafragmas u. c. Laika gaitā endometriozes audi var veidot ļaundabīgas šūnas.


Neignorējiet šos simptomus!

  • Izteikti sāpīgas mēnešreizes;
  • izteiktas sāpes jebkur mazā iegurņa reģionā tieši mēnešreižu laikā;
    neauglība.

Endometrioze ietekmē dzīves kvalitāti visās jomās – sāpju dēļ mēnešreižu laikā nav iespējams veikt ikdienas aktivitātes, slimībai progresējot, sāpes kļūst hroniskas, samazinās iespēja palikt stāvoklī.


Endometriozes komplikācijas:

  • neauglība, kas var skart līdz pat 50 procentiem pacientu;
  • olnīcu cistas;
  • paaugstināts olnīcu vēža vai adenokarcinomas risks;
  • rētaudi un adhēzijas attīstība;
  • vispārējs fizisks un emocionāls diskomforts;
  • iekaisums;
  • zarnu un urīnpūšļa komplikācijas.


Ko darīt?

Endometriozi ir grūti diagnosticēt – tās simptomi mēdz līdzināties citu slimību simptomiem, un nav specifisku analīžu šīs slimības noteikšanai. Viss sākas ar ieklausīšanos savā ķermenī – pastāvīgi spēcīgas sāpes mēnešreižu laikā ir nopietns brīdinājuma signāls. Arī nesekmīgas pūles tikt pie bērniņa var būt saistītas ar endometriozi. Ja novērojat šādus simptomus, nekavējoties vērsieties pie ginekologa.
Anamnēze – viss sākas ar atklātu sarunu. Vizītē pie ginekologa detalizēti raksturojiet savas sajūtas un nekautrējieties pieminēt arī ar ginekoloģiju šķietami nesaistītus simptomus – piemēram, sāpes citur ķermenī sakrīt ar mēnešreižu laiku. Ja centieni palikt stāvoklī ir ilgstoši un nesekmīgi, noteikti pieminiet arī šo faktoru.
Pēc sarunas speciālists izvēlēsies piemērotāko diagnostikas metodi: vaginālā vai abdomināla sonogrāfija; magnētiskā rezonanse mazajam iegurnim; operatīva terapija – slimības smaguma pakāpi iespējams noteikt tikai operācijas laikā.
 

Uzzini vairāk par ginekologa pakalpojumiem "Juglas klīnikā" un piesakies vizītei! 
Tālr.: 67136282, 29330086
E--pasts: jugla@vc4.lv

 

Visu rakstu lasiet portālā delfi.lv 2021. gada 8. decembra publikācijā