Akcija! Pavasaris sākas ar veselām un skaistām kājām!
Izmantojiet akcijas piedāvājumu: 20% atlaide flebologa pirmreizējai konsultācijai ar duplekssonogrāfiju; 150 € atlaide vēnu operācijai; 20% atlaide BAUERFEIND kompresijas zeķēm.

16. marts, 2022.
Matu izkrišana ir normāls matu dzīves cikla posms, taču kādos gadījumos būtu ieteicams vērsties pie speciālistiem un kā ikdienā rūpēties par matiem, lai tie būtu skaisti un veselīgi? Skaidro Sandra Vizule, dermatoloģe, triholoģe (matu slimību ārste) ''Veselības centrs 4'' filiālē ''Juglas klīnika'' un ''BENU Aptiekas'' klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.
Matam ir ļoti noteikti augšanas procesi, un visiem cilvēkiem tie ir līdzīgi, skaidro triholoģe Sandra Vizule. Matu augšanas procesus var iedalīt trīs fāzēs:
Lai gan matu biezumam, blīvumam un diametram pamatā ir ģenētika, pastāv ļoti daudz faktoru, kuri var ietekmēt tieši matu izkrišanu. Kādēļ pastiprināti izkrīt mati? Matu izkrišanu var ietekmēt nepietiekams uzturs, nepareiza kopšana un dažādas slimības, piemēram, sēnītes, skaidro triholoģe.
Triholoģe uzsver, ka, saskaroties ar matu un galvas ādas problēmām, nevajadzētu nogaidīt, bet vērsties pie speciālistiem jau laikus, lai problēmu atklātu pēc iespējas ātrāk un uzsāktu padziļinātu ārstēšanu.
Lai stimulētu matu augšanu un uzturētu labāku matu stāvokli, var darboties profilaktiski, pievēršot uzmanību pareizai kopšanai un uzturam. Speciāliste iesaka:
Profilaktiskie pasākumi var kalpot arī kā matu veselības un skaistuma uzturēšanas procedūras ikdienā, uzsver triholoģe.
Klīniskā farmaceite skaidro, ka matu veselībai svarīgs ir sabalansēts un pilnvērtīgs uzturs, ēdienkartē iekļaujot ar olbaltumvielām bagātus produktus, augļus, dārzeņus un riekstus, pietiekams uzņemtā ūdens daudzums katru dienu, kā arī veselīgs dzīvesveids.
Aptiekās plašā klāsta pieejami uztura bagātinātāji matu veselībai, kuru sastāvā ir vitamīni, minerālvielas un dabas vielu ekstrakti tablešu, košļājamo pastilu vai kapsulu veidā. Matu augšanas veicināšanai aptiekās nopērkami kosmētikas līdzekļi un bezrecepšu medikamenti, kā arī ārsta nozīmētie recepšu medikamenti.
Savukārt no kosmētikas līdzekļiem plašā klāstā ir pieejami šampūni, balzami, kondicionieri, maskas, eļļas, losjoni, kuri satur placentas ekstraktu, vitamīnus – PP, B5, B6, biotīnu, hinīnu, ēdelveisu, amineksilu, kofeīnu, dadžu eļļu, kapsaicīnu, baltās tējas ekstraktu, sarkanā āboliņa ekstraktu, peptīdus, adenozīnu, aminoskābes un citas aktīvās vielas.
Klīniskā farmaceite atgādina, ka arī lietotie medikamenti var ietekmēt matu veselību – augšanu, matu krāsas vai struktūras izmaiņas. Turklāt noteiktiem medikamentiem iespējamā blakusparādība ir matu izkrišana. Te var minēt vēža ārstēšanai izmantojamos medikamentus, antidepresantus, pretpiņņu līdzekļus (retionīdi), imūnsupresantus, pretepilepsijas līdzekļus, antikoagulantus, holesterīna līmeni pazeminošus medikamentus, pretsēnīšu līdzekļus, asinsspiedienu pazeminošus medikamentus (AKE inhibitori, beta blokatori) un citus.
''Veselības centra 4'' filiāļu ''Juglas klīnika'' un ''4. Dimensija'' triholoģe Sandra Vizule un klīniskā farmaceite Ilze Priedniece ir ''BENU Aptiekas'' piesaistītās ekspertes raksta tapšanā.
Lasiet rakstu arī portālā medicine.lv