Akcija! Pavasaris sākas ar veselām un skaistām kājām!
Izmantojiet akcijas piedāvājumu: 20% atlaide flebologa pirmreizējai konsultācijai ar duplekssonogrāfiju; 150 € atlaide vēnu operācijai; 20% atlaide BAUERFEIND kompresijas zeķēm.

09. maijs, 2024.
Ar hronisku aizcietējumu kā veselības problēmu sastopas no 3% līdz 27% pieaugušo, un līdz ar cilvēka vecumu aizcietējumu gadījumu skaits palielinās. Aizcietējums nav slimība, bet kādas slimības simptoms. Skaidro ārsti.
Aizcietējums raksturīgs ar neregulāru vēdera izeju (mazāk par trim reizēm nedēļā), sāpīgu vēdera izeju, sajūtu, ka zarnas iztukšojas nepilnīgi, ar cietām un sausām fēcēm, diskomforta sajūtu vēderā, vēdera uzpūšanos u.c.
Tas saistīts ar vecuma izmaiņām saistaudos, hormonu ietekmi uz zarnu motilitāti un vecuma izraisītām izmaiņām zarnu mikrobiomā. Aizcietējumi biežāk ir sievietēm, parasti hormonālu aspektu dēļ, piemēram, hormona progesterona ietekmē palēninās zarnu peristaltika. Tiem, kuriem ģimenes anamnēzē ir bijuši aizcietējumi, ir lielāka iespēja tādos iedzīvoties pašiem - agrīnāk ar tiem saskarties, iegūt lielāku komplikāciju risku (hemoroīdi, anālās fisūras, taisnās zarnas prolapss).
Aizcietējumu diagnostikā liela nozīme ir pacienta sūdzību uzklausīšanai un to ņemšanai vērā, ne vienmēr jāveic papildu izmeklējumi. Ja izmeklējumi nepieciešami, visbiežāk tiek veikti:
Ir svarīgi mainīt dzīvesveidu un izmainīt diētu, uzturā vairāk lietot šķīstošās šķiedrvielas (nešķīstošās šķiedrvielas var veicināt vēdera pūšanos un vēdersāpes), pārstāt lietot vai mazināt devu medikamentiem, kas var provocēt aizcietējumus, piemēram, kalcija kanālu blokatori, daudzi psihotropie medikamenti, opioīdi. Rekomendē optimizēt fizisko aktivitāšu biežumu un intensitāti, ikdienā lietot pietiekamu šķidruma daudzumu. Ja nepieciešams, ārsts var nozīmēt efektīvus preparātus hronisku aizcietējumu simptomu mazināšanai. Palīdzēt var probiotiku celmi, kuri mazina aizcietējumu. Viens no biežāk lietotajiem probiotiku celmiem aizcietējuma gadījumā ir Lactobacillus Plantarum 299V.
Ar preparātiem jāuzmanās, jo tie veicina pieradumu un melanozes attīstību. Kā glābjošā terapija izmantojamas arī mikroklizmas un tīrošās klizmas. Klizmas nevajadzētu veikt cilvēkiem, kuriem ir risks šķidruma vai elektrolītu līdzsvara traucējumiem, piemēram, sirds vai nieru slimība.
Visu rakstu lasiet žurnāla "Doctus" 2024. gada maija numura publikācijā. Raksta autoru vidū ir arī "Veselības centrs 4" filiāles "Juglas klīnika" ķirurģe ar specializāciju proktoloģijā un fleboloģijā Anastasija Vaļuka.