header
header

Urīnceļu infekcija

Par cistītu pacienti parasti dēvē to, ko mēs, mediķi, saucam par primāru nekomplicētu apakšējo urīnceļu infekciju. Tā izraisītāja visbiežāk ir cilvēka zarnu trakta bakteriālā mikroflora, kas no zarnu trakta, kur tā dabiski atrodas, ir nonākusi urīnceļos, kur šīm baktērijām nav jābūt. Stāsta ''Juglas klīnika'' urologs Edvīns Norvelis

Protams, cistīti var būt arī sekundāri, piemēram, urīnpūšļa akmeņu dēļ, komplicēti, teiksim, ja ir urīnpūšļa divertikuloze, citu iegurņa orgānu (zarnu, ginekoloģiskas patoloģijas) slimību rezultātā.

Urīnceļu infekcijas izraisītu cistītu ārstē ar antibakteriāliem līdzekļiem.

Pirmreizēju cistītu sievietēm (iegurņa orgānu anatomisko atšķirību dēļ slimo biežāk nekā vīrieši) sāk ārstēt ar 5–7 dienu antibakteriālu terapiju. Pēc ārstēšanas kursa kontrolei nepieciešams veikt urīna analīzi.

Par izārstētu no cistīta varam uzskatīt tikai tad, ja ir atgriezusies normāla pašsajūta un ir normālas analīzes.

Cistīti nereti atkārtojas, pat vairākas reizes gadā, un tādā gadījumā ir nepieciešama detalizēta izmeklēšana. 

Mūsdienās daudzu slimību gadījumā ļoti plaši tiek lietotas antibiotikas, un nereti attīstās baktēriju rezistence pret kādu konkrētu antibiotiku. Atkārtotu cistītu gadījumā ieteicama arī urīna bakterioloģiska izmeklēšana (nosaka arī baktēriju jutību uz konkrētiem antibiotiķiem). Tomēr atkārtota cistīta gadījumā neiesaku uzreiz ķerties pie antibiotikām. Lai atvieglotu nepatīkamās sajūtas, palīdz nespecifiski pretiekaisuma līdzekļi, tautā saukti par pretsāpju līdzekļiem. Nepieciešams nodot analīzes un kopā ar ārstu meklēt recidīva iemeslu.

Vairāk lasiet žurnāla ''100Labi padomi'' 2021. gada jūnija izdevumā