header
header

SOS! Sausi mati

Ja mati ziemā kļuvuši izteikti sausi, tas ir signāls, ka tiem un galvas ādai vajadzīga īpaša kopšana, skaidro  ''Juglas klīnika'' dermatoloģe un triholoģe Dr. Sandra Vizule

Līdzsvara princips

Tavs sausais matiņš, kas redzams virs ādas, ir mata nedzīvā daļa. Tā dzīvā daļa atrodas zem ādas. Nedzīvās mata daļas kvalitāte ir būtiski atkarīga no situācijas zem ādas – kā tur jūtas matu folikuli un apkārtējā šūnu matrica. Ja tiem pietrūkst enerģijas, mati nekad neizaugs stipri, elastīgi un spoži – tie nebūs tik kvalitatīvi, kā gribētos.

Pastimulē matu augšanu

Katra mata saknīti apasiņo ļoti sīks kapilārs, kas to apgādā ar barības vielām un skābekli.

Tāpēc, lai veicinātu mata folikula dzīvotspēju un uzlabotu matu augšanu, ārsti vispirms iesaka dažādus stimulējošus līdzekļus – serumus, ampulas, šampūnus, balzamus, maskas, losjonus, kuru sastāvā ir aktīvās vielas, kas sekmē folikulu apasiņošanu un barošanu. Mūsdienu moderno tehnoloģiju iespējas matu kopjošos līdzekļus ir padarījušas ļoti mērķtiecīgus. Īpaši veidotās formulās tiek iekļautas dažādas vielas, kas spēj efektīvi iedarboties uz matu augšanu. Visbiežāk tie ir fitoestrogēni, aminoskābes, vitamīni, hidrolizēts kolagēns, zīda proteīni, keratīns un citas vielas. Viens no svarīgākajiem komponentiem ir hialuronskābe, kas rūpējas par mitruma līmeņa uzturēšanu gan matos, gan galvas ādā.

Apgūsti pašmasāžu

Matu augšanu un veselību pozitīvi ietekmē galvas ādas masāža, ko vari veikt arī mājās.

Pati ar saviem pirkstiņiem! Masāžai jābūt mērķtiecīgai – nevis bužinot, bet gan piespiežot pirkstus pie galvas ādas, apļveida kustībām kustini ādu uz augšu un uz leju, no perifērijas uz centru. Kustini skalpu kādas 4–5 minūtes, līdz galvas matainajā daļā jūtams siltums. Svarīgi to darīt regulāri.

Pareiza matu kopšana

Izteiktu matu sausumu var radīt arī nepareiza matu kopšana ikdienā, tāpēc izvērtē, vai visu dari pareizi. Arī te darbojas klasiskais princips: sabojāt matus ir viegli, bet atgūt iepriekšējo izskatu reizēm ir ļoti grūti vai pat neiespējami.

Matus var neatgriezeniski sabojāt, tos veidojot ar taisnotājiem, loku šķērēm un pannām. Matu struktūru grauj arī agresīvas ķīmiskās krāsas, tiem kaitē ilgstoša uzturēšanās vasaras saulē, kā arī spēcīga berzēšana, piemēram, ar dvieli. Pret matiem jāizturas saudzīgi un apdomīgi.

Uzmanies ar matu eļļām!

Iesaku izvēlēties attīrītas eļļas, kas nesatur konservantus un smaržvielas, tādas atrodamas gan kosmētisko līdzekļu veikalos, gan aptiekās, gan pārtikas veikalos. Der, piemēram, kokosa eļļa, olīveļļa, avokado eļļa, argāneļļa un citas. Tās ieteicams lietot nevis ikdienā starp matu mazgāšanas reizēm, bet eļļu ieklāj matos kā masku uz īsu brīdi pirms matu mazgāšanas.

Gandrīz katrai matu kopšanas līnijai tāds ir. Matu krēmu var lietot ikdienā, ar pirkstiem to viegli ieķemmējot matu galos.

Mati kļūs patīkamāki – mīkstāki, spēcīgāki – un izskatīsies koptāki.

Un kā ar matu maskām?

Svarīgi nepārsniegt norādīto turēšanas laiku, jo ilgāk ne vienmēr ir labāk. Protams, pats mata stiebrs – mata nedzīvā daļa – no pārdozēšanas necietīs, taču mēdz gadīties, ka maskas komponenti izraisa ādas kairinājumu, niezi vai ādas lobīšanos.

Tāpēc nepārspīlē! Matu masku lieto ne biežāk kā vienu vai divas reizes nedēļā.

Īpaši matu maska noder blondīnēm, jo tad bez intensīvas iedarbības līdzekļiem ir ļoti grūti noturēt labu matu izskatu.

Mazā vārdnīca

Atšifrē matu maskas sastāvdaļas!

 • KOENZĪMS Q10 – stimulē keratīna veidošanos, uztur veselīgu matu kutikulu, padara matus mirdzošākus un vieglāk ķemmējamus.
 • KOFEĪNS – stimulē matu augšanu, mazina to izkrišanu.
 • ŽEŅŠEŅS – stiprina galvas ādu, matu saknes un palīdz novērst matu izkrišanu.
 • KERAMĪDI – aizpilda matu kutikulas bojājumus, aizsargājot matus no šķelšanās un lūšanas.
 • KERATĪNS – olbaltumviela, matu struktūras galvenā sastāvdaļa. Aizpilda matu kutikulas bojātās vietas, uzlabo elastību un mirdzumu.
 • KOLAGĒNS – olbaltumviela, kas pārklāj matus ar aizsargājošo kārtiņu.
 • ZĪDA PROTEĪNI – atjauno matu struktūru un piešķir tiem mirdzumu.
 • MAKADAMIJU RIEKSTU EĻĻA – bagātīgi satur lipīdus, kas maigi sakopj trauslus un pat ļoti bojātus matus.
 • SEZAMA EĻĻA – satur vērtīgo linolskābi, kurai piemīt pretiekaisuma darbība. Laba plāniem matiem un tad, ja ir jutīga, iekaisusi, sausa galvas āda
 • PANTENOLS – piesaista matiem mitrumu, nomierina jutīgu galvas ādu.
 • KARNITĪNS – vitamīniem līdzīga viela, kas stiprina matus un stimulē to augšanu.
 • KVIEŠU PROTEĪNI – satur nepiesātinātās taukskābes, kas spēcina bojātus matus, padara tos dzīvīgākus un mirdzošākus.

Vairāk lasiet žurnāla ''Ievas Veselība'' 2021. gada janvāra izdevumā.