header
header

Mati ir dabīga rota

Mati ir dabīga rota, par kuras kuplumu un mirdzumu uztraucas teju katrs. Arī mati ir pakļauti principam, kas attiecas uz pārējo ķermeni – skaistums ir cilvēka veselības stāvokļa un dzīvesveida atbalss. Par pareizu matu kopšanu ikdienā un mūsdienu ārstēšanas metodēm stāsta ''Juglas klīnika'' dermatoloģes triholoģes dr. Sandra Vizule un dr. Kristīne Poiša

Mūžīgais mīts
Uzskats, ka bieža matu mazgāšana ir kaitīga, joprojām ir populārs un nepareizs. Matus vajadzētu mazgāt tik bieži, cik nepieciešams. Ja mati ātri taukojas, ir normāli tos mazgāt katru vai katru otro dienu. Mazgāšanas biežums noteikti neietekmē matu taukošanos, par to atbild tauku dziedzeri galvas ādā, kurus regulē hormoni.

Mānīgā šampūnu izvēle
Šampūnu uzdevums, tāpat kā ziepju, ir attīrīt ādu un matus no netīrumiem, putekļiem un taukiem. Ja matus ir paredzēts mazgāt katru dienu, ieteicams izvēlēties šampūnus, kuri paredzēti ikdienas lietošanai – tie saudzīgāk attīrīs galvas ādu. Tādus ir iespējams iegādāties aptiekās.

Svarīgākais matu kopšanā:

  • garu matu īpašniekiem pēc šampūna lietošanas ļoti ieteicams izmantot matu balzamus jeb kondicionierus, lai nogludinātu matu atvērtās poras un tos padarītu vijīgākus un ne tik sausus. Šie līdzekļi ir jāliek matos vismaz divus centimetrus no galvas ādas;
  • sausu matu gadījumā reizi nedēļā ieteicams lietot barojošu matu masku (30 minūtes);
  • matus nav ieteicams balināt, karsēt ar loku šķērēm, matu taisnotājiem un žāvēt ar fēnu karstā gaisā;
  • mitrus matus noteikti nevajadzētu stipri berzēt ar dvieli vai plēst ar ķemmi, jo mitrs mats ir trīs reizes trauslāks;
  • mati ir jāsargā no UV stariem – Saule un karstums padara matus sausākus un tos bojā, turklāt galvas ādas apdegums var ierosināt matu pastiprinātu izkrišanu.

Pieci trauksmes signāli, kad jādodas pie trihologa:

  • ja mati izkrīt ļoti pastiprināti un īsā laikā (līdz divām nedēļām), ir pamanāms kopējā matu apjoma samazinājums;
  • ja matu izkrišana turpinās un ilgst vairāk par trim mēnešiem;
  • ja mati izkrīt laukumos un galvas ādā ir redzami neregulāras formas kaili laukumi vai aplūzušu matu zonas;
  • ja ir stipra galvas ādas nieze, kreveles, iekaisums un diskomforts;
  • ja mati neatgriezeniski samazinās apjomā daudzu gadu garumā un ģimenē ir cilvēki, kas cieš no plikpaurības.

Izplatītākās un efektīvākās terapeitiskās metodes matu veselības atjaunošanai un stiprināšanai:
Lāzerterapija
Viena no visbiežāk pielietotajām metodēm matu izkrišanas gadījumā ir lāzerterapija, kad ar infrasarkano biostimulējošo lāzeru tiek apstrādāta galvas āda, veicinot asinsriti, dažādu vielu uzsūkšanos un stimulējot dermālās papilas šūnas, tādējādi matiņš nostiprinās, aug ātrāk un resnāks. Šai metodei praktiski nav kontrindikāciju un vecuma ierobežojumu.
Mezoterapija
Galvas matainajā daļā dermas slānī tiek ievadīts mezokokteilis jeb aktīvās vielas, kas divu līdz četru milimetru dziļumā pabaro matu saknītes, stimulējot mata stiebra augšanu. Ātrai un efektīvai preparāta ievadīšanai izmanto mezopistoli, kurā esošā adata ir smalkāka par to, kāda tiek pielietota injekciju veikšanai, līdz ar to nav nepieciešama atsāpināšana vai anestēzija.
Plazmas injekcijas
Platelet Rich Plasma (PRP) un Platelet Rich Fibrin (PRF) procedūrā izmanto cilvēka paša asinis, lai uzlabotu vājas struktūras, vitalitāti zaudējušu matu stāvokli. Pacientam noņem nelielu daudzumu asiņu, tās ievieto speciālā aparatūrā un pārveido, cikla beigās iegūstot trombocītiem bagātu plazmu vai fibrīnu, kas pēc ievadīšanas ādā izdala dažādus augšanas faktorus, stimulē kolagēna sintēzi, veicina jaunu matu folikulu veidošanos un apasiņošanu, padarot matus biezākus gan struktūras, gan izskata ziņā.
Matu pārstādīšana
Matus iespējams arī transplantēt. Mūsdienās tā ir biežāk sastopama procedūra, nekā varētu šķist. Šādi iespējams koriģēt gan alopēcijas (matu izkrišanas) skarto matu līniju, gan nosegt dažādas rētas, kā arī koriģēt uzacu un bārdas stāvokli. Mati transplantācijai tiek ņemti no paša pacienta donorzonas – pakauša daļas, kurā esošie mati nav pakļauti iedzimtai matu izkrišanai.

Vairāk lasiet portālā "Delfi.lv"