header
header

Kādas veselības problēmas uz cilvēkiem atstāj Covid-19?

Covid-19 aisberga neredzamā daļa ir ne tikai šīs slimības vēlīnās komplikācijas, par kurām vēl daudz nezināmā, bet arī Covid-19 netiešā ietekme uz citām slimībām. Proti, slimības, kas laikus netiek diagnosticētas, ārstētas, jo ārsti un pakalpojumi ir grūtāk sasniedzami, bet pacienti vienkārši baidās nokļūt ārstniecības iestādē, kur risks inficēties ar Covid-19 ir lielāks. Stāsta ''Juglas klīnika'' endokrinoloģe Renāte Helda

Covid pandēmija izgaismo vāju ambulatoro aprūpi

Ņemot vērā mūsdienu endokrinoloģijas attīstības tendences, endokrīno pacientu aprūpe kopumā ir tik veiksmīga/neveiksrnīga, cik veiksmīga/neveiksmīga tā ir ambulatorajā posmā. Nav svarīgi, kurā posmā tieši tas notiek, bet Covid pandēmija izgaismo vāju ambulatoro aprūpi, jo nav nodrošināta pietiekama ārstu pieejamība pacientiem.

Lai gan līdz šim tika uzskatīts, ka pacientiem ir grūtības nokļūt tieši pie speciālistiem, patiesībā arī liela daļa ģimenes ārstu pacientiem ir pieejama ar grūtībām. Klātienes vizītes pie ģimenes ārsta daļā gadījumu tiek aizstātas ar telefonisku recepšu atkārtotu izrakstīšanu, ko veic ārsta palīgs. Līdz ar to ilgstoši kavējas (diabēta ārstēšanā dažreiz pat par vairākiem gadiem!) būtisku lēmumu (piemēram, terapijas maiņa tās neefektivitātes gadījumā) pieņemšana.

Daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi. Taču diabēts jau tagad ir pilnīga katastrofa. Visbiežāk cieš tie pacienti, kam diabēta terapija bija jāsāk, pilnībā jānomaina vai vismaz jāpapildina jau labi pasen. Viņu glikēmijas rādītāji nav tādi, lai viņi tūliņ nomirtu, taču virziens jau ir.

Ja agrāk insulīnterapija ambulatori pacientam man bija jāsāk apmēram reizi 2—3 mēnešos, tad tagad gandrīz katru nedēļu. Bieži tas notiek jau pirmajā vizītē pie endokrinologa, jo to vairs nav iespējams atlikt ne dienu. Pacients, protams, jūtas apstulbis un šokēts — nekas jau nesāpēja, ienāca kabinetā tikai aprunāties, bet izgāja ar instrukciju pilnu galvu un insulīna kasti rokās. Daudziem vizīte pie ārsta tiek atlikta un atlikta, aizbildinoties ar Covid-19, lai gan veikala apmeklējums un ciemošanās pie radiem notiek tāpat, tikai klusāk. Pacienti ir pārliecināti, ka visa lielā radu un draugu saime arī ir tā vienīgā mājsaimniecība, kuras ietvaros var droši savstarpēji kontaktēties.

Censties kontrolēt cukura diabēta pacientus, pat ja viņi no ārstiem noslēpusies Manas endokrinologa rekomendācijas ģimenes ārstiem — lai kādi būtu Covid-19 radītie apstākļi, tomēr censties kontrolēt, kas notiek ar cukura diabēta pacientiem, pat ja viņi zināmā mērā ir no ārstiem noslēpušies. Saslimstot ar Covid-19, neapmierinoši kompensēts cukura diabēts dzīvību apdraud vairāk nekā regulārs ģimenes ārsta vai endokrinologa apmeklējums, jo ambulatorajās iestādēs tiek ievēroti visi drošības pasākumi.

Vairāk lasiet žurnāla "Doctus" 2021. gada aprīļa izdevumā