header
header

Blaugznas ir ļoti izplatīta galvas ādas problēma

Par to, kāpēc blaugznas rodas un kā tās ārstēt, stāsta "Veselības centrs 4" dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule 

“Blaugznas var rasties ļoti dažādu, individuālu iemeslu dēļ: atkarībā no ādas īpatnībām, cilvēka vecuma, dzīvesveida, lietotajiem matu kopšanas līdzekļiem. Līdz ar to blaugznas ne vienmēr ir viens un tas pats. Piemēram, kā blaugznas var izpausties ļoti sausa, seborejiska āda. Taču arī ļoti taukaina āda, uz kuras izveidojusies krevele, var izpausties kā blaugznas. Blaugznas var rasties no mikrobu izraisītām slimībām, sēnīšu infekcijām, neirodermatīta gadījumos un citu organisma saslimšanu rezultātā,” skaidro Sandra Vizule.

Pirmā palīdzība - šampūns

Pamanot blaugznas, cilvēki parasti izvēlas tās novērst ar vienkāršāko un zināmāko veidu - pretblaugznu šampūnu, ko var iegādāties kosmētikas preču veikalos vai aptiekās. “Ja problēma nav ieilgusi un ir viegli koriģējama, piemēram, pēc ilgākas sauļošanās galvas āda nedaudz apdegusi un sākusi lobīties, pretblaugznu šampūns varētu palīdzēt. Organismam ir ļoti labi pašregulējošie mehānismi, tāpēc neliela problēma ne vienmēr kļūs nopietnāka,” stāsta Sandra Vizule. Bet, ja problēma ir ieilgusi, šampūns, visticamāk, nepalīdzēs. “Ja sūdzības nepāriet trijās, maksimāli četrās nedēļās, vajadzētu vērsties pie speciālista - dermatologa vai trihologa, kurš paņems ādas nokasījumu no galvas ādas, veiks pārbaudes un noteiks blaugznu cēloni, kā arī nozīmēs piemērotāko ārstēšanu. Bet, ja āda niez vai ir iekaisusi, pie ārsta jāvēršas pēc iespējas ātrāk!”

Ādas sabiezējumi

Ziemā, kad bieži valkājam cepuri, vairāk raksturīga galvas ādas taukošanās, arī ādas sabiezējuma, seborejiskās kreveles veidošanās. Šāda vide ir ļoti labvēlīga sēnīšu infekcijām, kas var izraisīt nopietnu iekaisumu un pat matu izkrišanu.

“Ja ir ādas sabiezējuma kārtiņa pa visu galvas ādu un ap matu atverēm izveidojušies keratīna korķīši, no tiem ir jāatbrīvojas, jo neviens ārstnieciskais līdzeklis tiem netiks cauri. Var lietot neitrālu eļļu maskas, piemēram, kokosriekstu eļļu, kas ir viegla un mitrinoša. Eļļu iesmērē galvas ādā uz pusstundu vai ilgāk, pēc tam mazgājot viegli ar nagiem kreveli mēģina noņemt. Ja āda sūrst un ir iekaisusi, palīdzēs nomierinošas alvejas maskas. Ja āda nav sakairināta vai iekaisusi, var izmēģināt uz tautas līdzekļu bāzes gatavotus pīlingus. Jebkura skāba vide mazinās sēnīšu mikrofloras aktivitāti. Mājās var pagatavot etiķskābes pīlingu. Ņem 2 ēdamkarotes jebkura 5% etiķa (ābolu, galda, vīna) un 6 ēdamkarotes ūdens. Šo losjonu uz 15 minūtēm iesmērē galvas ādā pirms mazgāšanas. Var izmantot arī kosmētiskos līdzekļus, kuri satur seboregulējošas sastāvdaļas, jau gatavus augļskābju kompleksus,” iesaka ārste.

Ja galvas ādu nopietni skārusi sēnīšu infekcija un izveidojusies krevele, pret ādu jāizturas ļoti saudzīgi - tauku krevele var izpausties ļoti agresīvi uz matu saknēm, un, to nokasot, kopā ar kreveli var izkrist arī mati.

Svarīgi

» Katram ģimenē, īpaši maziem bērniem, nepieciešama sava ķemme, lai nepārnestu sēnīšu dabas mikrofloru, kurās vieglāk iedzīvojas infekcijas. Vismaz reizi mēnesī ķemme jāizmērcē un rūpīgi jānomazgā ar kādu ikdienas mazgāšanas līdzekli, piemēram, ziepēm vai šampūnu.

» Lai izvairītos no bakteriālām infekcijām, atpūšoties viesnīcā vai kūrortā, ieteicams ņemt līdzi savu dvieli, ar kuru slaucīties vai uzklāt uz sauļošanās krēsliem.

Vairāk lasiet žurnālā "Praktiskais Latvietis" 2020.gada septembra numurā